5 zasad właściwego szczotkowania

Beauty Dent

Każdy wie, że zęby należy czyścić po każdym posiłku. Ale jak to robić prawidłowo nie jest już tak oczywiste. Często brak czasu i poranny pośpiech umożliwiają wykonanie określonych czynności w sposób precyzyjny. Odpowiednia higiena zębów i jamy ustnej powinna być praktykowana już od najmłodszych lat. Dzięki temu w przyszłości jest realna szansa, że zęby utrzymają swój piękny i zdrowy wygląd na długi czas.

Dlatego też prezentujemy 5 podstawowych zasad mycia zębów:

1. Szczotkuj powoli

Pośpiech nie jest wskazany w żadnej czynności jaką wykonujemy, a już zwłaszcza jeżeli chodzi o szczotkowanie. Pamiętaj! Zęby wymagają pielęgnacji, a nie bezmyślnego szorowania. Czas jaki poświęcisz im teraz na pewno zaprocentuje w przyszłości.

2. Ruchy obrotowo-wymiatające

Najlepszą metodą mycia zębów są ruchy obrotowe (okrężne), dzięki którym delikatnie masujemy dziąsła. Ruchy obrotowe uzupełnijmy o „wymiatanie” resztek jedzenia i osadu zachowując przy tym kierunek od dziąsła do korony zęba. Stosując wskazane ruchy czyść zęby od 3 do 5 minut.

3. Nie zapominaj o języku i policzkach

Na języku i policzkach również odkładają się resztki spożytego jedzenia stając się pożywką dla bakterii. Oczyść je specjalną gumową nakładką (większość szczoteczek posiada taką nakładkę z tyłu główki) lub specjalną łopatką służącą do mycia języka.

4. Użyj małej ilości wody

Do płukania jamy ustnej używaj małej ilości wody tak aby nie wypłukać fluoru zawartego w paście. Dzięki temu jego działanie będzie skuteczniejsze.

5. Użyj nitki i irygatora

Szczotkowanie to nie wszystko. Ponieważ szczoteczka nie dociera do wszystkich miejsc w jamie ustnej (głównie przestrzeni międzyzębowych) dlatego warto sięgnąć po nić dentystyczną lub irygator.

Stosowanie powyższych zasad oraz systematyczna kontrola stanu uzębienia u dentysty pozwolą zachować Ci piękny uśmiech!