Czy leczenie kanałowe boli? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy nie prościej po prostu usunąć ząb?

Beauty Dent

Czy leczenie kanałowe boli? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy nie prościej po prostu usunąć ząb?  Te i inne pytania zapewne wielu z Was zadawało sobie, po wizycie u stomatologa podczas której padła niechciana diagnoza: KONIECZNE JEST LECZENIE KANAŁOWE.

Już sama nazwa leczenie endodontyczne (fachowa nazwa leczenia kanałowego) wzbudza mieszane odczucia. Jednak czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy poznać specyfikę leczenia kanałowego i dowiedzieć się czym ono tak naprawdę jest.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w momencie, kiedy proces próchniczy jest na tyle rozległy, iż zastosowanie tradycyjnego wypełnienia jest niewystarczające. Bakterie atakują miazgę (wnętrze) zęba – jest to proces nieodwracalny, który należy zahamować tak szybko jak tylko to możliwe.

Leczenie endodontyczne obejmuje trzy etapy:

Etap pierwszy: usunięcie zainfekowanej miazgi z kanałów zębowych

Etap drugi: dezynfekcja kanałów korzeniowych

Etap trzeci: dokładne wypełnienie kanałów korzeniowych specjalnym materiałem

Po zakończonym leczeniu kanałowym lekarz odbuduje ząb. Wszystkie etapy można przeprowadzić w znieczulaniu, dzięki czemu cały proces jest zupełnie bezbolesny.

Czy warto?

Oczywiście, że WARTO. Pamiętajmy, że żaden nawet najlepiej wykonany sztuczny ząb (implant, czy korona) nigdy w pełni nie zastąpi nam naturalnego zęba. A właściwie przeprowadzone leczenie kanałowe przedłuży żywotność zęba o wiele lat.

Obalamy mity na temat leczenia kanałowego:

Leczenie kanałowe boli.

FAŁSZ. Strach przed rozpoczęciem leczenia kanałowego związany z bólem jest zupełnie nieuzasadniony. Współczesna stomatologia dysponuje licznymi rozwiązaniami, których zastosowanie sprawi, że cały proces leczenia przebiega bezboleśnie.

W gabinecie Estetica Beauty Dent stosujemy najwyższej klasy znieczulenia, dzięki którym będziesz mógł zapomnieć o bólu i odbyć wizytę z zachowaniem pełnego komfortu.

Leczenie kanałowe jest długotrwałym i żmudnym leczeniem.

FAŁSZ. Leczenie kanałowe można przeprowadzić nawet podczas jednej wizyty!! Taka wizyta trwa wówczas ok. 1 – 1,5 h. Oczywiście zdarzają się przypadki (gdzie ze względu np. na wystąpienie zmiany okołowierzchołkowej) leczenie może objąć dwie lub trzy wizyty.

Leczenie kanałowe jest jedynym rozwiązaniem, aby uratować zęba.

PRAWDA. W momencie kiedy bakterie próchnicowe opanowały nasz ząb w znacznej mierze i przeniknęły do wnętrza zęba jedynie leczenie kanałowe stwarza możliwość cofnięcia powstałych zmian i uratowania zęba.