Po czym poznać dobrego dentystę i gabinet?

Beauty Dent

Lekarz stomatolog to zawód, który kojarzony jest z odpowiedzialnością opartą na precyzyjnie określonych kompetencjach. Wykonywać go może tylko ktoś, kto ukończył pięcioletnie studia, odbył staż oraz uzyskał pozytywną ocenę z Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Kwalifikacje te uprawniają do podjęcia pracy polegającej na leczeniu zębów.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że dentysta zajmuje się też schorzeniami stawu skroniowo – żuchwowego, dolegliwościami języka, czy problemami związanymi z patologią błony śluzowej.

Warto udać się do stomatologa, kiedy na przykład czujemy zgrubienie w okolicach ust. Taka zmiana może być zwiastunem czegoś niebezpiecznego. Nie ma jednak sensu kreować lęków na zapas. Współczesna medycyna jest niezwykle skuteczna pod warunkiem, że udamy się do specjalisty tuż po odebraniu niepokojących sygnałów naszego organizmu.

CECHY DOBREGO STOMATOLOGA:

Zapewne każdy ma inne oczekiwania i preferencje. Jedni lubią konkretnych i małomównych ludzi, inni z kolei szczerych i spontanicznych. Z całą pewnością jednak obserwując otoczenie przekonujemy się o tym, że niektóre gabinety dentystyczne mają znacznie większą liczbę pacjentów, niż pozostałe. Warto wiedzieć zatem, czym się kierować przy podejmowaniu ważnych dla zdrowia decyzji.

Na bieżąco rozwija swoją wiedzę

Dobry stomatolog to w pierwszej kolejności solidny fachowiec. Posiada rzetelną wiedzę, którą popiera systematyczną praktyką. Regularnie się szkoli i wdraża swoje umiejętności w sposób odpowiedzialny w życie pacjentów. Jest dokładny i nie działa w sposób chaotyczny. Posiada też dobre opinie i pracuje na sprawdzonych materiałach. Brzmi to dosyć ogólnikowo. W praktyce pacjent widzi osobę, która sprawia wrażenie stabilnej i wiedzącej, co robi. Liczy się też higiena i świeżość.

Czas

Dobry dentysta poświęci nam również odpowiednią ilość czasu. Z tego powodu, paradoksalnie – niekiedy musimy więcej czekać. Mija kilka minut po umówionym terminie. Niecierpliwimy się. Być może właśnie lekarz jest skupiony na kimś takim, jak my i traktuje go indywidualnie. Rozsądny stomatolog nie będzie jednak miał w zwyczaju stałego lekceważenia czasu swoich pacjentów. Taka sytuacja może zdarzyć się incydentalnie i wówczas postarajmy się być wyrozumiali i ocenić tego typu zdarzenie jako atut.

Profesjonalne podejście

Dobry dentysta jest też w dużej mierze psychologiem. Empatyczny, troskliwy i pozytywnie nastawiony do życia. Te cechy są niezbędne w przypadku pracy z małymi dziećmi, które często w sposób lękliwy reagują na widok gabinetu i lekarza. Tu wszystko zależy od tego, czy cierpliwy fachowiec przełamie opór swojego małego pacjenta.

Mądry stomatolog potrafi też delegować kompetencje. Jeśli trzeba zaproponuje nam wizytę u innego specjalisty. Mowa tu na przykład o ortodoncie, czy też protetyku. Osoba taka poinformuje nas też o tym, co jest istotne i zrobi to w jasny sposób.

PO CZYM POZNAĆ, ŻE LECZYMY SIĘ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU?

Profesjonalny gabinet stomatologiczny jest precyzyjnie zorganizowany, czysty i wyposażony w odpowiedni sprzęt. Innowacyjne i skuteczne rozwiązania nie zawsze widoczne są gołym okiem. Często jest to kwestia tylko i wyłącznie estetyki zewnętrznej.

Czasem dobry dentysta działa samodzielnie. W takiej sytuacji nie będzie miał dużej liczby pacjentów lecz będzie miał ich systematycznie. Towarzyszyć temu musi dobra opinia.

Na rynku jest również wiele dużych przychodni stomatologicznych. Są zorganizowane w ten sposób, że pracuje w nich cały sztab ludzi. W takiej placówce stomatolog zajmuje się tylko i wyłącznie leczeniem pacjentów. Dzięki tego typu podziałowi pracy, kliniki obsługą większą liczbę osób.

TO, CO NAJWAŻNIEJSZE

Duża konkurencja na rynku dezorientuje pacjentów i nie wiedzą czasem, czy się kierować przy wyborze specjalisty. Dentysta zawsze jednak na pierwszym miejscu powinien umieć skutecznie leczyć i kojarzyć się ze sterylnością. Cechy osobowościowe są równie ważne w sytuacji, gdy chodzi o zdrowie małych dzieci.

Gabinet stomatologiczny to w pierwszej kolejności czystość otoczenia, solidny sprzęt oraz dobre materiały. Kwestia organizacji – czy mamy do czynienia z dużą, czy też małą placówką – to sprawa indywidualnych upodobań. Zawsze jednak za świetnym fachowcem będzie szła dobra opinia. Najbardziej wiarygodna zaś jest ta, o której wiemy, że nie została sztucznie wykreowana.