Kamień nazębny – Przyczyny, usuwanie i zapobieganie

Beauty Dent

Po każdym posiłku na zębach odkładają się resztki jedzenia tworząc idealne warunki do rozwoju bakterii i płytki nazębnej. Płytka nazębna to białożółty nalot, który najczęściej tworzy się w trudno dostępnych miejscach. Z czasem płytka ta twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, który jest już znacznie trudniejszy do usunięcia.

Wiele osób może myśleć, że kamień nazębny to tylko kwestia estetyczna – zęby pokryte kamieniem wyglądają na zaniedbane i zniszczone. Wbrew temu przekonaniu nie usuwanie kamienia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Kamień nazębny może prowadzić do powstawania stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, powodując ich krwawienie podczas szczotkowania.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Należy przede wszystkim nie dopuścić do osadzania się płytki nazębnej i jej przekształcenia w kamień nazębny. W tym celu należy przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Poniżej kilka wskazówek:

  • myj zęby co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej miękką szczoteczką)
  • czyść przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną
  • płukaj jamę ustną wodą po każdym posiłku
  • skontroluj u lekarza dentysty gładkość wypełnień oraz szczelność uzupełnień protetycznych (wszystkie zakamarki i nierówności sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego)
  • stosuj dietę odkwaszającą organizm, tak aby utrzymać prawidłowe pH śliny

Co w przypadku jeżeli kamień nazębny pojawi się na zębach?

Odpowiedź jest prosta. Trzeba go usunąć. Zaleca się, aby każdy minimum dwa razy w roku „wyczyścił” zęby u dentysty. Zabieg usuwania kamienia nazębnego (tzw. scaling) polega na jego rozbiciu przy pomocy ultradźwięków. Zabieg jest bezbolesny i można go dodatkowo uzupełnić o piaskowanie, czyli usunięcie osadów z wykorzystaniem specjalistycznego piasku stomatologicznego.

Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa sprawią, że kamień nazębny nie będzie zagrożeniem dla Twoich zębów!!