Przegląd metod uzupełniania braków zębów

Beauty Dent

Człowiek traci zęby z wielu powodów. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim:

  • uwarunkowania genetyczne (brak zawiązki zębów stałych),
  • próchnicę,
  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe
  • urazy fizyczne.

Brak zęba jest nie tylko problemem natury estetycznej – może przyczynić się także do wielu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Luka w uzębieniu negatywnie oddziałuje na sąsiednie zęby, powoduje ich przemieszczanie, przechylanie, czego konsekwencją są powikłania zgryzowe.

Jak zatem przeciwdziałać negatywnym zmianom w obrębie naszej jamy ustnej?

Wśród najpopularniejszych metod uzupełniania braków zębowych wyróżnić możemy:

Implant

Jest to niewątpliwie najtrwalsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie. Implant najwierniej imituje naturalny korzeń zęba, a osadzona na nim korona pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem jak również ułatwi codzienne czynności takie jak jedzenie.

Niewątpliwą zaletą leczenia implantologicznego jest także brak ingerenci w odniesieniu do sąsiednich zębów (w odróżnieniu do mostów protetycznych, przy zastosowaniu których konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów).

Most protetyczny

Współczesna protetyka daje szereg możliwości uzupełniania braków zębowych. Najczęściej stosowanym jest most protetyczny. Jego zaletą jest przede wszystkim cena – wykonanie mostu jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż leczenie implantologiczne.

Most zaliczany jest do uzupełnień stałych, którego filar stanowią odpowiednio przygotowane (oszlifowane) sąsiadujące z luką zęby. Na oszlifowane zęby oraz braki zębowe  umieszcza się połączone ze sobą korony protetyczne, które tworzą most.

Wśród innych metod uzupełniania braków zębowych wymienić możemy także leczenie ortodontyczne , zastosowanie kompozytu (w przypadku niewielkich ubytków zębowych) lub licówek (aby zamaskować przebarwienia i nierówności powierzchni zęba).