Na ból głowy wizyta u dentysty zamiast tabletki

Beauty Dent

To nie żart!! Czy wiedziałeś o tym, że aż jedna czwarta bólów występujących w obrębie głowy może wiązać się z wadą zgryzu?

W wielu przypadkach to właśnie wady zgryzu odpowiadają za bóle głowy, karku, szyi, oczu czy kręgosłupa. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko związane jest ze stawem skroniowo-żuchwowym, który jest niezwykle ważnym układem łączącym żuchwę z czaszką. Mięśni tego stawu używamy przy codziennych czynnościach takich jak mówienie, przełykanie czy spożywanie posiłków.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu spowodowane ścieraniem się zębów, niewłaściwym wykonaniem wypełnień oraz uzupełnień protetycznych (jeżeli uzupełnienia, czy plomby zostaną za nisko wykonane część uzębienia zostaje wyłączona ze zgryzu) mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu stawów. Problem może pojawić się także u osób nie posiadających zębów trzonowych, które stanowią naturalną strefę podparcia zgryzu. Stąd droga jest już prosta do poważniejszych schorzeń. Niewłaściwe rozłożenie nacisku, bóle, nadwrażliwość, stany zapalne, parodontoza.

Kiedy więc odczuwasz ból w okolicy głowy, karku, szyi, napięcie mięśni skroniowych to znak że staw skroniowo-żuchwowy jest przeciążony i należy zgłosić się do lekarza ortodonty.

W pierwszej kolejności lekarz sprawdzi wszystkie wypełnienia, uzupełnienia protetyczne oraz warunki w jamie ustnej. Będzie to punktem wyjścia do prawidłowej diagnozy i podjęcia leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania zmian wykonywana jest specjalna szyna lub wprowadzane jest leczenie ortodontyczne. Zastosowane leczenie pozwala nie tylko na przywrócenie prawidłowej wysokości zgryzu, która jest odpowiedzialna za zdrowie stawów skroniowo-żuchwowych, ale także na poprawę estetyczną uzębienia Pacjenta.

Jeżeli ostry i nieprzemijający ból głowy przeszkadza Ci w prawidłowym funkcjonowaniu i w znaczny sposób zmniejsza komfort życia to znak, że należy wykonać badania, aby potwierdzić lub wykluczyć dolegliwość. Ważne, aby wśród nich znalazła się kompleksowa konsultacja stomatologiczna. Zapraszamy do naszych gabinetów dentystycznych Estetica Beauty Dent!