Siny i brzydki ząb – Jak leczyć?

Beauty Dent

Piękny uśmiech jest dla każdego z nas bardzo ważny. Ułatwia kontakt z innymi ludźmi, poprawia samopoczucie. Co jednak w sytuacji kiedy estetyka naszego uśmiechu zostaje zachwiana w wyniku zmiany koloru zębów na ciemniejszy? Co może być tego przyczyną? Jak sobie z tym poradzić?

Ząb może sinieć na skutek wielu czynników. Najczęściej jest to spowodowane rozległymi zmianami chorobotwórczymi w obrębie zęba. Próchnica atakując wewnętrzne tkanki zęba powoduje ich zanik i powstawanie pustych przestrzeni, które w inny sposób (niż zdrowy ząb) rozpraszają światło. Konsekwencją tego jest to, że ząb wydaje się ciemniejszy. Wśród innych czynników wymienić możemy także urazy fizyczne, leczenie kanałowe, czy niedostateczna higiena jamy ustnej (złogi kamienia nazębnego).

Niezależnie od przyczyny ząb, którego kolor ulega zmianie wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Właściwe postawiona diagnoza pozwoli na podjęcie leczenia i cofnięcie zmian.

Jak zatem przywrócić utraconą biel?

Jedną z często stosowanych metod (np. w przypadku zębów po leczeniu kanałowym) jest wybielanie zęba martwego. Zabieg ten polega na zaaplikowaniu specjalnego środka wybielającego do wnętrza zęba. Środek jest całkowicie bezpieczny, a dzięki jego zastosowaniu ząb odzyska naturalny kolor. Szeroki wachlarz możliwości daje również protetyka stomatologiczna. Licówka, czy korona protetyczna pozwoli na ukrycie wszelkich przebarwień, a przy tym skoryguje kształt zęba i dodatkowo go wzmocni.