Zabiegi dentystyczne charakterystyczne dla osób w różnym wieku

Beauty Dent

Czy wiesz, że wraz z wiekiem zmieniają się także typy zabiegów stomatologicznych jakie wykonujemy. Jest to zjawisko zupełnie normalne, gdyż cały organizm wraz z uzębieniem podlega zmianom przez całe życie. Wraz z wiekiem zęby stają się słabsze i bardziej podatne na powstawanie nawet najmniejszych niedoskonałości. Jak sobie z nimi radzić? Dlaczego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa?

Jakie zabiegi charakterystyczne są dla poszczególnych przedziałów wiekowych?

20+ WYBIELANIE I LICÓWKI

To czas kiedy przykładamy szczególną wagę do wyglądu, więc olśniewający i biały uśmiech jest najważniejszy. Stąd często podejmujemy decyzję o wybieleniu zębów. Stosujemy pasty wybielające, decydujemy się na przeprowadzenie zabiegu w gabinecie. Obecnie dostępnych jest szereg metod pozwalających na wybielenie zębów od kilku do nawet kilkunastu odcieni. Jeżeli naszym problemem nie jest kolor, a kształt zębów decydujemy się na wykonanie licówek. Ten cienki płatek nakładany starannie na zęba potrafi diametralnie zmienić jego kształt, ukryć nieestetyczne przebarwienia i poprawić estetykę całego uśmiechu.

30+ CIĄŻA A ZĘBY

Kobiety w ciąży i młode mamy powinny pamiętać nie tylko o wizytach u ginekologa, ale także u dentysty. Zwłaszcza wyższy poziom żeńskich hormonów w okresie ciąży przyczynia się do zwiększenia podatności dziąseł na infekcje (dlatego też w okresie ciąży nie zakłada się aparatów ortodontycznych). Udowodniona jest także zależność między niską wagą noworodka, a złym stanem zębów matki. W związku z tym w tym wieku pamiętajmy o regularnych wizytach kontrolnych  u stomatologa, tak aby zlikwidować problem już „w zalążku”.

35+ CZAS NA REMONT

Osoby posiadające uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, licówki) właśnie wtedy powinny pomyśleć o ich skontrolowaniu. W przypadku utraty szczelności przez korony, czy licówki mogą pojawiać się stany zapalne. Resztki pokarmu mogą gromadzić się w ich obrębie powodując tworzenie kamienia nazębnego, dlatego obok skontrolowania szczelności uzupełnień protetycznych, co pół roku należy zgłosić się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego (zwłaszcza w obrębie uzupełnień protetycznych, w tym także uzupełnień osadzonych na implantach).

40+ BRUKSIZM

Stres, przebyte choroby sprawiają, że zęby stają się starte i nierówne. To efekt bruksizmu, czyli niekontrolowanego napinania mięśni objawiającego się zaciskaniem i pocieraniem zębów o siebie. Zgrzytanie zębami najczęściej związane jest z wadami zgryzu. Dlatego osoby po czterdziestym roku życia to druga po nastolatkach grupa wiekowa decydująca się na założenie aparatu ortodontycznego. Aparat pozwala na przywrócenie właściwej wysokości zębów, a w połączeniu z odtworzeniem braków zębowych daje efekt anti-aging (wygładzają się bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i brodzie, poprawia się owal twarzy, uwydatnia czerwień wargowa).

45+ IMPLANT

Po czterdziestym roku życia zęby już leczone trzeba usunąć. Wówczas pojawia się konieczność odtworzenia powstałego braku. Statystyki wskazują, iż to właśnie w okolicy 45 roku życia Pacjenci najczęściej wszczepiają pierwszy implant. Leczenie implantologiczne dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje wszczepienie implantu i ewentualną odbudowę kości jeżeli jest jej niewystarczająca ilość. Drugi etap to wykonanie odbudowy na implancie (korony). Między etapami należy odczekać od 4 do 5 miesięcy tak aby implant zintegrował się z kością.

50+ DZIĄSŁA I BŁONA ŚLUZOWA

W tym wieku pojawiają się problemy z cofaniem dziąseł, często potęgowane dodatkowo przez osteoporozę. Wiele osób zaczyna skarżyć się także na nieprzyjemny zapach z ust (tzw. halitozę) spowodowany zmniejszeniem ilości wydzielanej śliny, stanowiącej naturalną barierę w rozwoju bakterii. Z pomocą przyjdą nam pasty do zębów wrażliwych, miękka szczoteczka, płukanki do jamy ustnej. Pamiętajmy wówczas o usuwaniu kamienia nazębnego dwa razy w roku. Dzięki temu zredukujemy ilość bakterii i ochronimy odsłonięte szyjki zębowe.

60+ PROTEZA

Utrata zębów dotyczy każdego z nas. Statystycznie po 60-tym roku życia stajemy przed koniecznością wykonania protezy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań protetycznych. Możemy wykonać standardową ruchomą protezę (wyjmowaną). Coraz popularniejsze stają się jednak protezy osadzane na stałe na implantach. Takie rozwiązanie jest bardziej komfortowe dla Pacjenta i znacznie prostsze w utrzymaniu higieny.

Regularne przeglądy stomatologiczne

O tym, że regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne, jeśli chodzi o prawidłową higienę zębów i jamy ustnej powinien wiedzieć każdy z nas. Osoby, które częściej odwiedzają gabinet zwiększają szansę na utrzymanie zębów w doskonałej kondycji na dłuższy czas, aniżeli w przypadku osób, które zaniedbują wizytę. Warto dodać, że wczesne wykrycie dolegliwości skutkuje tym, że leczenie automatycznie się skraca. Należy wykonywać regularne przeglądy dentystyczne co 3-6 miesięcy.

Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularna profilaktyka w profesjonalnym gabinecie dentystycznym pozwala zachować piękny i zdrowy uśmiech na długi czas. Jeśli tylko pojawią się najmniejsze niedoskonałości koniecznie umów się na wizytę kontrolną. Pamiętaj, to ważne!