Jak przebiega leczenie ortodontyczne

Beauty Dent

Wielu z nas marzy o prostych, zdrowych zębach a co z tym związane pięknym uśmiechu. Droga do jego osiągnięcia nadal jednak dla wielu kojarzy się z bólem i niepewnością. To powoduje, iż często zwlekamy z decyzją o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego. Konieczność usuwania zębów, długotrwały proces leczenia to tylko niektóre czynniki, które powodują że wiele osób rezygnuje z wizyty u ortodonty, rezygnując tym samym z marzenia o pięknym uśmiechu. Tymczasem współczesna ortodoncja dysponuje wieloma środkami i metodami pozwalającymi na osiągniecie pożądanych efektów.

Konsultacja

Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego jest konsultacja ze specjalistą. Podczas wizyty lekarz ortodonta na podstawie badania oraz zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego określi rodzaj wady i plan leczenia.

Przygotowanie łuków zębowych

Pamiętajmy, że stłoczenie zębów nie zawsze musi się wiązać z koniecznością usunięcia zęba, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu (usuwane były często nawet zdrowe zęby). Aktualnie stosowanym rozwiązaniem są specjalistyczne aparaty, których zadaniem jest przygotowanie łuków zębowych do założenia aparatu stałego. Ich zadaniem (w zależności od rodzaju zastosowanego aparatu) jest rozbudowa łuków zębowych, rozszerzenie czy wysunięcie szczęki.

Założenie aparatu stałego

Po przygotowaniu łuków zębowych zakładany jest aparat stały. Składa się on z trzech elementów: zamków – elementów mocowanych do zębów, ligatur powszechnie nazywanych gumkami oraz drutu połączonego z zamkami właśnie za pośrednictwem ligatur. Jak te trzy elementy mają sprawić, że zęby zmienią pozycję? Otóż główna rolę odgrywa elastyczny drut. Po przymocowaniu go do zamków drut chcąc powrócić do swego pierwotnego ułożenia wywiera na zęby siłę powodując ich przemieszczanie.

Rodzaje zamków

Obecnie dostępnych jest wiele aparatów stałych wyposażonych w różne zamki. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się: zamki metalowe, zamki porcelanowe, zamki kryształowe, zamki metalowe samoligaturujące. O ich konstrukcji i sposobie działania przeczytasz więcej w artykule  "Rodzaje aparatów ortodontycznych"

Efekty

Pierwsze efekty leczenia widoczne są bardzo szybko, jednak aby uzyskać zamierzony efekt potrzeba od około jednego do dwóch lat. Zdjęcie aparatu stałego nie oznacza jednak koniec leczenia. Ponieważ zęby mają tendencję do powracania do swojego wcześniejszego położenia stosowane są aparaty retencyjne, stabilizujące zęby. Dzięki ich zastosowaniu efekty osiągnięte podczas leczenia zostaną utrwalone.

Jak dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu?

Odpowiednia higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest zarówno bardzo istotna, jak i trudna bowiem szczotkując zęby trudno jest dotrzeć do wszystkich zakamarków za pomocą szczoteczki. W celu utrzymania prawidłowej higieny zaleca się regularne mycie zębów po każdym posiłku specjalną pastą i szczoteczką, która dokładnie wyczyści zamki.

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z leczeniem – nie zwlekaj. Umów się na konsultację ortodontyczną – zrób pierwszy krok w stronę piękna i zdrowia.